28.03.1952 roku powstały Jelczańskie Zakłady Samochodowe, do celów produkcyjnych wykorzystano hale po byłej niemieckiej fabryce zbrojeniowej Bertha Werke w Jelczu. Przez lata w jelczańskiej fabryce produkowano autobusy, samochody ciężarowe oraz pojazdy specjalne, które są znane w Polsce oraz na Świecie.   W 2008 Sąd Gospodarczy we Wrocławiu ogłosił upadłość Jelcza, nie oznaczało to jednak całkowitej likwidacji. Wcześniej przedsiębiorstwo zostało podzielone na mniejsze spółki. Aktualnie spółka Jelcz-Komponenty, której 100% udziałowcem jest Huta Stalowa Wola, produkuje pojazdy ciężarowe dla potrzeb wojska.  18 października 2012 wyburzono biurowiec (wieżowiec) jeden z symboli Jelcza. (wpis z blogu: Pozegnanie-wiezowca-JZS)